بهینه سازی ترافیک اینترنت سازمانها و مراکز آموزشی

امروزه با توجه به نیاز متعدد اکثر افراد جامعه، اینترنت بعنوان یک نیاز روزمره تلقی می‌شود. بسیاری از سازمانها و مراکز آموزشی با توجه به محدودیت بودجه و عدم توانایی در تهیه سخت‌افزارهای پیشرفته همیشه مشکلات متعددی را در زمینه کنترل پهنای باند اینترنت و کسب رضایت کاربران دارند.
نرم‌افزارهای قفل شکسته نیز که عموما در ایران استفاده می‌شوند بر پایه سیستم عامل ویندوز می‌باشند که این سیستم‌عامل کارایی چندایی در شبکه‌های بزرگ نداشته و ندارد و عموما تجربه نشان داده است حتی استفاده از نرم‌افزارهایی مانند ISA server نیز کمک چندانی به بهبود وضعیت نکرده بلکه باعث ایجاد bottleneck در شبکه نیز می‌گردد.
در سیستمهای اپن سورس ابزارهای بسیار خوبی برای مدیریت شبکه‌هایی با پهنای باند بالا از مدتها پیش وجود داشته است که با نیازهای روز نیز خود را تطبیق داده‌اند.
در شبکه‌های مورد بحث ۲ روش برای استفاده بهینه تمام کاربران بصورت همزمان پیشنهاد می‌گردد که عبارتند از:
۱. Traffic shaping , Qos
 Web Caching .۲
این دو روش باید با یکدیگر استفاده شوند تا بتوان به شکل بهینه‌ای رضایت کاربران را جلب نمود.
Traffic shaping , Qos
الف – Traffic shaping
این روش که با نام packet shaping نیز شناخته می‌شود برای کنترل پهنای باند شبکه به منظور بهینه‌سازی، اطمینان از کارایی و بهبود تاخیر (latency) استفاده می‌شود. همچنین این روش جهت ایجاد پهنای باند بیشتر برای نوع خاصی از بسته‌ها (مانند VoIP, HTTP , ...) قابل استفاده است که این کار توسط ایجاد تاخیر در بسته‌هایی که از اهمیت کمتری برخوردار هستند انجام می‌پذیرد. Traffic shaping این اطمینان را می‌دهد تا از بروز تاخیر  و کندی در شبکه جلوگیری می‌شود.
ب- Qos
در کنار کنترل ترافیک حتما باید از Qos نیز استفاده گردد تا ترافیک‌هایی هم که در صف‌های مختلف قرار می‌گیرند بین آنها اولویت‌های بالاتر سریعتر ارسال شده و مابقی بعد از آنها ارسال شوند. مثلا ترافیک VoIP نسبت به HTTP از حساسیت بالاتر برخوردار می‌باشد.
Web caching
Caching یک راه برای ذخیره محتویات درخواست‌های اینترنتی  می‌باشد که از پروتکلهای HTTP , FTP پشتیبانی می‌کند. حتی Caching میتواند برای وب‌سرورها نیز استفاده شود تا سرعت دسترسی کلاینت‌ها به آنها سریعتر شود که به آن Reverse caching می‌گوییم.
در پیاده سازی Caching با استفاده از روشهای مختلف از جمله استفاده از الگوریتم های بهینه شده، Cache کردن به روزرسانی های ویندوز و سیستم‌عاملهای دیگر، آنتی‌ویروسها، ویدئوها و سایر مواردی که بصورت پیش‌فرض اجازه Cache شدن را نمی‌دهند، جلوگیری از ارسال و دریافت ویروسها توسط کاربران، مسدود سازی پروتکل های چت، Cache کردن محتوای های پویا مانند سایت‌های خبری و بسیاری از روشهای دیگر سرعت دسترسی تا حد قابل توجهی بالا می رود. توانایی پاسخگویی به ترافیک های بالای ۲۰۰ مگابیت بر ثانیه و وادار کردن کاربران به استفاده از آن بدون اینکه متوجه باشند نیز از قابلیت‌های آن می باشد.