کارگزار پست الکترونیک

با توجه به اهمیت کارگزارهای پست الکترونیک در دنیای امروزی و استفاده بسیار زیادی که در حال حاضر از آن در جهت ارتباط بین افراد،‌ سازمانها و یا کارمندان یک سازمان از آن صورت می‌گیرد لزوم انتخاب و پیاده‌سازی صحیح یک مجموعه سرویس کارگزار، با شرایط مورد نظر بسیار با اهمیت است.
یک انتخاب ناصحیح می‌تواند به معنی از دست دادن زمان و هزینه، قابلیت اطمینان پایین و ریسک‌پذیری بالا در شبکه شود. در عوض یک انتخاب صحیح و درست، بسته به نوع معماری کارگزار پست الکترونیک می‌تواند تضمین کننده عدم تغییر و ثبات سیستم تا سالهای متمادی گردد.
اکثر مواقع تصور می‌شود که یک سرویس‌دهنده میل متشکل از یک یا دو سرور می‌باشد. در حالی که میل‌سرورهای پیشرفته متشکل از اجزاء سخت‌افزاری و نرم‌افزاری زیادی هستند و تنظیمات آنها بسیار پیچیده است. اگر چه راه‌اندازی میل‌سرور در ابتدا شاید مثل خیلی از سرویس‌های دیگر تحت شبکه مانند FTP, HTTP, DNS ساده به نظر برسد، ولی باید گفت اینها تنها تصوراتی می‌باشند که به علت عدم تجربه کافی در افراد متخصص شبکه وجود دارند. میل‌سرورها آنقدر پیچیده هستند که علیرغم عمر طولانی آنها (اولین smtp سرور تقریبا در سال ۱۹۸۰ بوجود آمد و میل نیز از سال ۱۹۶۰ وجود داشته است) هنوز هم با مشکلات و چالش‌های فراوانی مثل ویروس‌ها و علی‌الخصوص هرزنامه‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند. کوچکترین تنظیم اشتباهی در سرورها می‌تواند به منزله از دست دادن ایمیلهای بسیار زیادی شود.
با گسترش روز افزون کاربران استفاده کننده از سرویس‌های Mail همواره پیاده سازی اینگونه سرویسها در محیط‌های Enterprise دغدغه خاطر مدیران سازمانها بوده است. Mail سرورها علیرغم اینکه از دید کاربران یا اکثر مدیران سازمانها ساده و سهل الوصول به نظر می‌رسد از پیچیدگی بسیار بالا و طراحی بسیار حساسی برخوردار می‌باشند بطوری که کوچکترین اشتباه در طراحی این سیستم می‌تواند منجر به از بین رفتن ایمیلهای کاربر، حجم بالای هرزنامه، عدم دسترسی کاربر به ایمیلها و مشکلات دیگر شود.
بدین جهت شرکت متن باز سامان با توجه به تجربه تخصصی خود در زمینه سیستم عامل لینوکس، محصول خود را بصورت کاملا علمی و عملی و مبتنی بر جدید‌ترین فن‌آوری به کار رفته در میل‌سرورهای مطرح دنیا (Gmail) پياده سازی نموده است.
این محصول به صورت دقیق و با جزئیات کامل و دقت بسیار بالا در سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران پیاده‌سازی شده است و با توجه به امکانات آن در حال حاضر بی‌رقیب می‌باشد و امکانات بی‌نظیری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.
این محصول به دو قسمت اصلی تقسیم شده است:
الف – زیر‌ساخت میل‌سرورها
در پیاده‌سازی میل‌سرورها مهمترین قسمت که همیشه از دید کاربران پنهان می‌ماند زیرساخت میل‌سرورها می‌باشد. اگر قرار باشد میل‌سروری بسیار زیبا و پر از گزینه‌های مختلف باشد ولی در زیرساخت آن مشکلات عدیده وجود داشته باشد این میل‌سرور پس از مدتی دیگر مورد توجه کاربران نخواهد بود. در حقیقت یک میل‌سرور قدرتمند امکاناتی را که از طریق صفحه وب‌میل خود به کاربران ارائه می‌‌کند چیزی نیست جز زیرساخت قوی که به کاربر نمایش داده می‌شود.
مشکلات مربوط به زیر‌ساخت می‌تواند شامل موارد متعددی باشد که می‌توان به طور مثال به امنیت پایین، ورود اسپم‌ها یا هرزنامه‌ها، دریافت ایمیل‌های آلوده به ویروس، malware، عدم دریافت ایمیل‌های ضرروی، عدم ارسال ایمیل با سرعت و دقت کافی و … اشاره نمود.
بنابراین این شرکت برای پیاده‌سازی میل‌سرور قدرتمند خود قسمتهای مختلف آن را جداگانه بررسی نموده و با ارائه یک معماری مناسب، عملیات مورد انتظار را به هر بخش و سرویس به درستی تخصیص داده است.
ب – صفحه وب‌میل و نحوه دسترسی کلاینت‌ها
در چند سال اخیر گرایش کاربران به استفاده از نرم‌افزرهای تحت وب بیشتر شده است. علت این امر هم سرعت بالای این نرم‌افزارها، بی‌نیازی از نصب و بروزرسانی توسط کاربران و پیشرفت تکنولوژی‌های مربوط به طراحی و اجرای این‌گونه نرم‌افزارهاست. این مسئله در مورد نرم‌افزارهای پست‌الکترونیک هم صادق است. موفقیت سرویس‌های پست الکترونیک تحت وب مانند Gmail و Yahoo! Mail دلیلی بر این ادعاست.
این شرکت برنامه وب‌میل خود را با نام PMail با قابلیتهای نزدیک به Gmail پیاده‌سازی کرده است که تمام نیازهای کاربران ایرانی از جمله تقویم هجری شمسی در آن پياده سازی شده است.
قابلیت‌های  :PMail
۱- ظاهری شکیل و زیبا
۲- سبک و پرسرعت
۳- نمایش خلاصه متن ایمیل در کنار موضوع
۴- امکان ساخت پوشه‌های جدید و انتقال ایمیلهای مختلف به هر پوشه
۵- تقویم هجری شمسی
۶- نمایش آخرین آی پی که کاربر با آن وارده شده است
۷- امکان چت متنی همانند Gmail و از طریق نرم‌افزار جداگانه
۸- ویرایشگر کامل با قابلیت‌های فارسی
۹- پشتیبانی کامل از زبان فارسی بدون هیچگونه ایراد و نقص
۱۰- امکان Check Spelling زبان فارسی
۱۱- امکان نوشتن متنهای فارسی و انگلیسی – امکان کامل نوشتن متن همانند نرم‌افزار Word با پشتیبانی تمام قابلیتهای متون چند زبانه
۱۲- امکان ارسال ضمیمه‌های مختلف بصورت On the fly همانند Gmail. یعنی کاربر می‌تواند در هنگام نوشتن نامه منتظر Attach شدن ضمیمه‌های خود نباشد و در وقت خود صرفه‌جویی نماید.
۱۳- ذخیره اتوماتیک آدرسهایی که کاربر به آنها ایمیل ارسال می‌کند.
۱۴- نمایش زمان دریافت و ارسال ایمیل به تاریخ هجری-شمسی
۱۵- نمایش عکسها در ضمیمه
۱۶ – تعریف جلسات و وظایف کاری در تقویم
۱۷ – امکان تعریف یادآور
۱۸- امکان تعریف چندین تقویم و گرفتن خروجی از آنها
۱۹- امکان پشتیبان گیری تنظیمات برای هر کاربر
۲۰- امکان مشخص نمودن نامه‌ها بعنوان هرزنامه توسط کاربر
۲۱- امکان جستجو به صورت جداگانه در هر صندوق – مثلا زمانی که کاربر در صندوق ورودی می‌باشد اگر از جستجو استفاده کند، سیستم فقط ایمیلهای موجود در همان قسمت را برایش جستجو می‌کند. (همانند Gmail)
۲۲- ذخیره اتوماتیک پیش‌نویس
۲۳- نمایش خودکار و اتوماتیک آدرسهای ایمیل موقع تایپ قسمتی از آن
۲۴- امکان تعریف پاسخ اتوماتیک توسط کاربر برای مواقعی که امکان جواب دادن به ایمیلهایش را ندارد.
۲۵- استفاده از رنگ‌های مختلف برای پیامها بسته به فرستنده یا مشخصات دیگر
۲۶- اضافه کردن واژه به قسمت غلط‌یاب املایی
۲۷- تنظیم نمای ظاهری توسط کاربر
۲۸- تعریف فیلترهای هرزنامه بسته به نیاز کاربر
۲۹- ویرایش اطلاعات شخصی هر کاربر
۳۰- امکان به اشتراک گذاری تقویم بین چند نفر
۳۱- پشتیبانی از ۳۰ زبان زنده دنیا
۳۲- راهنمای جامع فارسی – کاربر در هر قسمت می‌تواند با فشار دادن لینک راهنما به قسمت راهنمای مربوط به همان قسمت مستقیما وارد شود.
۳۳- امکان ویرایش تعطیلات در تقویم توسط کاربر یا مدیر سیستم.
۳۴- نرم افزار یادداشت تعبیه شده در صفحه وبمیل که کاربر می‌تواند موارد ضروری را در آن بنویسد.